A ако си пуснете фактура за капарото което си осчетоводите м.9 и включите в дневник продажби без да издавате протокол, а м.10 си издавате фактура за продажба с приспаднато капаро. В м.10 правите и маржа, т.е включвате и протокол за продажбата на автомобила с който нач.ДДС по марж.
Грешка техническа съм допуснал, за което се извинявам 30 ноември е датата, тъй като ноември все пак е 30 дни.
Колегата явно не е забелязал че на 31 ноември са ни възстановили 50 000 лв, а ние за м.Декември сме внесли всички дължими суми които сме декларирали.
Колега, между другото имаме ДДС за възстановяване м.Ноември 1000 лв и м.Декември 5000 лв. или общо 6000 лв., но процедурата не е изтекла, затова попитах дали може да  използваме чл.92.
 
Здравейте. Имаме следният заплетен случай с НАП.
ЕТ занимаващ се със производство на Селско Стопанска продукция през 2015г. сме декларирали авансова вноска от по 9 х.лв. внасяме коректно нея на тримесечие както и всеки месец ДОД колкото декларираме с декл.6. През месец Юли правят ревизия на физ.лице собственик на ЕТ и откриват недекларирани приходи.
До тук добре, накараха ни да подадем коригираща декларация за физ.лице , респективно ЕТ и изгубихме ползваната отстъпка за подадена год. декларация до 31.март.Съставиха ни и Акт в размер на 500лв. Отразихме задълженията към НАП и се договорихме да си удържат всички суми в размер на 2500 лв от ДДС за възстановяване в процедура за месец Август която бяхме подали. НАП си удържат сумата от 2500лв, но не от сумата за ДДС за възстановяване, а 200лв вземат от наличните ни в сметката в НАП внесен ДОД /който се търси от системата със 2 месеца закъснение/ и 2300лв от ДДС за възстановяване.
В счетоводството не са обърнали внимание, че не е удържана всичката сума от ДДС за възстановяване. На 26 ноември сме внесли и сумата по акта на физ.лице от 500лв.
На 31.ноември НАП ни възстановяват ДДС в размер на 50 000 лв. И сега ни изпращат писмо в което се казва че към 31.12. сме имали задължение от 60 лв. и нямаме право да ползваме преотстъпване на КД - който в нашия случай е 8000лв.
Сега от НАП ни обясняват, че липсващите 60 лв се получили от разликата във внесения ДОД през м.Август 200лв/ които системата ни е вземала/ и внесения ДОД през м.Декември който е в размер на 140 лв. А всъщност внесените от нас 500лв по акт били изискуеми на 1 декември и затова във сметката ни н НАП към 31 ноември имало пари и не ни са удържали нищо по Акт за възстановяване ДДС. Питаме ги как така, на 31 ноември ни издавате АПВ без никакви удръжки, и ние през м.Декември внасяме всички дължими и декларирани от нас суми, се оказва че сме длъжници, те ни "УСПОКОЯВАТ" че системата така е направена и31 ноември нямаме задължения а към 31 декември липсват 60лв. Да сме били гледали в единната сметка чрез ПИК на фирмата и да сме били информирани./ БОЖЕ, то като погледнахме с ПИК там трябва да си Шерлок Холмс за да разбираш как системата преразпределя парите които внасяме и как си взема лихвички по 1-2-5 стотинки, ей така, и накрая все си длъжник/
А в края на краищата се оказа че сме надвнесли 21 000 лв КД с авансовите вноски, но те не се вземали под внимание към 31.12.2015г.
Някой може ли да ни каже, има ли вариант да докажем че "нямаме сестра" както ни казват от НАП.. Явно ще трябва някаква процедурна хватка да има, защото иначе ще ни приберат и 8000лв. от преотстъпения данък.
Ако някой може да помага с предложения за решаването на този казус...
Не знам дали може да ползваме чл.92 ал.1 от ЗДДС и да претендираме че НАП не са си прибрали вземания в края на месец декември.
Колеги помогнете.
 Фирма регистрирана в България по ДДС ще закупи стоки от Китай. Същите ще бъдат продадени в Германия на фирма рег.по ДДС. Стоката ще се транспортира директно от Китай до Германия. Българската фирма получавай инвойс фактура от Китай които заплаща,  и отделно заплаща международния транспорт. От страна на фирмата от Германия изискват от нас да издадем инвойс фактура за стоката със включен транспорт без да начисляваме ДДС, тъй като след като пристигне стоката в Германия същата се обмитява на границата на база инвойс фактурата издадена от нас и се заплаща ДДС при внос.
Въпросът ми е :
1.Как следва да издадем инвойс фактурата за Германия,  - като не начисляваме ДДС в нея на основание чл. 86 ал.3 от ЗДДС,  или има друго основание което да ползваме.
2.Следва ли да се регистрира българската фирма някъде в други регистри в България или в Германия тъй като стоките който ще се доставят по този начин ще имат периодичен характер и стойността на сделката ще е в размер на около 300 000 / триста хиляди/ лева годишно.
 Благодаря  предварително
Както описах фактурите за услугите са заведени по сметка 611 незавършено производство. Така са подадени и в Описа за налични активи. Но служителката от НАП, просто се хваща за т.3 от чл.74 . Обяснихме и че ако правилно тълкуваме чл.74 то би следвало да се регистрираме по ДДС още 2007г. А тогава не сме имали облагаем оборот, за да може да се регистрираме и че т.3  не би следвало да се прилага в нашия случай,
Благодаря. Дано и данъчните го изтълкуват като част от актив а не просто обикновенна услуга.
Имам следният казус: Регистриран земеделски производител през 2007г. изградена е бадемова градина.И до средата на 2013г. това е дейността на ЗП .
 През 2013г. е наета и земеделска земя за обработване в размер на 1000 дка. За обработките по земята е сключен договор с фирма да извършва обработките. Тоест земята се обработва чрез услуга от друга фирма. На 14 и 16 ноември са издадени фактури за обработка на земята. ДДС на стойност 3000 лв. Подадено е заявление за рег.по ЗДДС на основание чл.100 - доброволна регистрация. От 17 декември 2013г. е получена регистрация по ЗДДС. В описа за наличните активи при регистрация са записани и получените фактури по обработка на земята  осчетоводени в счетоводството като незавършено производство. След изтичане на процедурата от 3 месеца е подадено заявление за възстановяване ДДС. 
При извършваната проверка от органите на НАП  се отказва правото на ДДС по фактурите за извършените услуги на земята с основание че не отговаря на изискванията на чл.74 или по точно не са изпълнение условията на  чл.74 ал.3 т.3 от ЗДДС.   
Моля за мнение правилно ли ми се отказва правото на ДДС , с основание че е следвало да се регистрирам по ДДС в едномесечен срок след регистрацията ми по чл.82 от ДОПК т.е. още през 2007г. за да имам право на данъчен кредит на услуги преди регистрация по ЗДДС.
Земеделски производител регистриран по ЗДДС издава фактура за Аванс за ССП реколта 2014г. за 30000 лв +6000 лв ДДС общо 36000 лв. Това се равнява на 100т.пшеница примерно към настоящия момент. След отпадане на задължението за начисляване ДДС от 01.01.204г. на земеделските производители няма ли да се получи обратен ефект за тях, защото той ще дължи 36000 лв на купувача за получения аванс, което ще се равнява на 120т пшеница , а 6000 лв  ДДС, които е получил сега ще бъдат внесени в държавната хазна , като резултат за внасяне ДДС към месец ноември. Как ще се процедира с издадените аванси?